It can depend where you shop or what resources you have. Canned clams can be dirt cheap and still good if you have the right grocery store. Using spaghetti instead of lenguine can save money as it tends to be about half the price (clams over lenguine / spaghetti). A ~$2 meal at home that tastes better than a $20 one at a restaurant.
Regarding bread, the $1 Italian loaves at Walmart's bakery are great for the price and freeze well (*yellow tagged even cheaper).
Chicken thighs are often $1-$2 a lb (cheaper than whole chickens), and are far more forgiving on over cooking. Learn to cook and pair them good (like thai peanut sauce or roasted veg or chipotle instead of Franks) and you won't want white chicken meat. Deboning them yourself can save money and make for great sandwiches (I don't know a store that sells deboned with skin on either).
Aldi has great prices on many kinds of sausages, and they're pretty good.
Love the show also!
Peacemaker was along the same lines of greatness for those that haven't checked that out yet!
And if you end up being a fan of John Cena for it, Ricky Stanicky is great!
Some people just need to not be told what it is and have it pepared to resemble something they're familiar with.
My family wouldn't try calamari, but when I took them to a place that had it looking like noodles on a buffet, they tried it and liked it.
edit: Also, lots of people actually like anchovies and eat them on Caesar salad and in sauces without realizing.
I'm not quite a boomer, but I do see this generation as just wanting hand-outs. -Oh wait.. that's just how it appears online because they're the ones with all the time to post about it.
Bench / pastry scraper next to the end grain cutting board on counter (that's how I clean it most often). Microplane and pizza cutter (Italian chef knife) get hung. Funnel covers a teacup protecting it's rare use from excess dust / atomized oils in the kitchen. Garlic press is a waste of money when you have knife skills. -Citrus juicer likewise (cut 1/3 slabs around the core using the geometry to make squeezing efficient).
As much as I don't like Facebook, I was thinking to mention it.
Yahoo locals chat used to be excellent for me. I'd just mock the other guys in the singles chat, and had a profile pic available. -Be nice to find something like that again.
I used to believe all that kind of stuff. Our diets are so much more diverse and food more available than ever. We have fresh produce in the winter, and our meat is farmed instead of scarce and hunted. We understand things like needing vitamin C daily, either fortifying rice or not killing / stripping the b-vitamins on it. We can get far more nutrients than we need from food which is why people can eat so many empty calories and be fine.
-Was sick for years and in a lot of pain because of silicon dioxide (an additive commonly found in vitamins).
I got into mostly posting rather that commenting because of the hostility of Linux evangelists / brigaders. -Posts can't yield negative karma on reddit. My comment is typically in the form of the title or in the customization / creation of the meme.
Maybe you're still thinking back to when it was new; there are some posts from today (or a matter of a couple hours) with 3 comments already. It's funny how people are criticizing it when there's some adjustment (getting the right audience / parcipation) to be done in the face of a brigading / evangelizing issue from people it's not meant for. I didn't bring a community, and I'm not going to recruit for here from the reddit subs.
It's unlikely that anyone is going to come along and contribute anywhere near as much as I do. -I don't see the problem with that. Progress is happening and we are continually on the trending lists. IMO it's working.
Tacking on..
It can depend where you shop or what resources you have. Canned clams can be dirt cheap and still good if you have the right grocery store. Using spaghetti instead of lenguine can save money as it tends to be about half the price (clams over lenguine / spaghetti). A ~$2 meal at home that tastes better than a $20 one at a restaurant.
Regarding bread, the $1 Italian loaves at Walmart's bakery are great for the price and freeze well (*yellow tagged even cheaper).
Chicken thighs are often $1-$2 a lb (cheaper than whole chickens), and are far more forgiving on over cooking. Learn to cook and pair them good (like thai peanut sauce or roasted veg or chipotle instead of Franks) and you won't want white chicken meat. Deboning them yourself can save money and make for great sandwiches (I don't know a store that sells deboned with skin on either).
Aldi has great prices on many kinds of sausages, and they're pretty good.